Slovenky odplatili Poľkám prehru, na ME postupujú z prvého miesta

25.06.2014 Celý región

Košice 25. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v záverečnom šiestom kvalifikačnom vystúpení o postup na ME 2015 v košickej Infiniti aréne nad Poľskom 71:55 a definitívne si zabezpečili účasť na kontinentálnom šampionáte, svoju jubilejnú desiatu. Poľkám odplatili jedinú prehru z Wladyslawowa a s jedenástimi bodmi sa stali víťazkami kvalifikačnej A-skupiny o skóre práve pred svojím stredajším súperom, ktorý si zabezpečil postup už v predchádzajúcom zápase so Slovinskom.

Na júnových ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku sa predstaví dvadsať krajín, deväť z nich malo istú účasť zabezpečenú už pred II. fázou kvalifikácie. Okrem Maďarska a Rumunska (usporiadateľské krajiny) aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko, ktoré si postup vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku. O zvyšných jedenásť miesteniek bojovalo dvadsaťdva krajín. Postup na ME si zabezpečili šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.

Poľky bez Kobrynovej

Poľky vstúpili do stretnutia bez svojej najväčšej hviezdy, pivotky Eweliny Kobrynovej, ktorá si privodila zranenie členka na utorňajšom tréningu v Infiniti aréne. O prvý bod sa síce postarala hosťujúca Žurowská, ale Žirková (8) s Jurčenkovou (6) sa postarali o štrnásťbodovú šnúru, ku ktorej pridala ďalšie dva body na začiatku 6. minúty Kmeťová - 16:1. Až potom dali Poľky prvé dva body z hry vďaka Kocovej. Prvá desaťminútovka vyznela pre slovenský výber v pomere 23:12. V 12. minúte Slovenky vyhrávali 27:12, ale po chybe Bálintovej upravila na 27:16 Pawlaková a ďalší bod Poľska pridala po premenenej šestke Kocová. Vďaka Tetemondovej vyhrávala slovenská reprezentácia 31:17 i 33:19, na konci 17. minúty však Kreželová korigovala na 25:33 z pohľadu poľského tímu. Záver patril Slovensku a koše Toliverovej a Kmeťovej znamenali polčasový rezultát 38:25.

Slovenská dôsledná obrana

Na začiatku druhého dejstva vyrukovali Slovenky na svoje súperky s dôslednou obranou a odmenou im bolo v 23. minúte vedenie 44:25. O minútu neskôr Toliverová zvýšila už na rozdiel dvadsiatich bodov a v 25. minúte Žirková s Hruščákovou upravili už na 52:28. Poľkám sa nedarilo v zakončení a až v 26. minúte predviedla presnú ruku spoza trojkového oblúka Pawlaková - 52:31. Do konca tretej desaťminútovky Poľsko napokon korigovalo na 39:56. V záverečnej štvrtine už slovenské reprezentantky napriek snahe súpera nedovolili žiadnu drámu a po výsledku 71:55 sa radovali z postupu na európsky šampionát.

A-skupina, kval. ME:
SLOVENSKO - Poľsko 71:55 (38:25)
Zostava a body SR: Jurčenková 19, Žirková 12, Hruščáková 10, Toliverová 9 Tetemondová 6 (Kmeťová 7, Bálintová a Kiššová po 4, Krč-Turbová 0, Baburová 0, Felixová 0) - najviac bodov Poľska: Zietarová a Kocová po 10, Pawlaková 9. TH: 18/14-18/13, fauly: 23:22, trojky 4:4, rozhodovali: Fritz (Nem.), Bayot (Bel.), Suslov (Est.), 1400 divákov.

Maroš Kováčik, tréner SR: "Potvrdilo sa, že ak začnete v domácom prostredí dobre, nepustíte súpera do rýchlych akcií a ovládate tempo hry, tak je to skvelé. Dovolím si tvrdiť, že úvod rozhodol o celom zápase i keď v danom momente sme si to nemysleli."

Anna Jurčenková, pivotka SR a najlepšia strelkyňa duelu: "Veľmi dobrý vstup do zápasu nás nakopol. Verili sme si, že v domácom prostredí bude hrať lepšie, pretože u nich sme hrali zle. Na súpera sme sa pripravili zodpovedne a som veľmi rada, že nám to vyšlo."

Zuzana Žirková, kapitánka SR: "Myslím si, že dnes sme si zaslúžili zvíťaziť, pretože sme predviedli výkon, ktorý bol od úvodu na našej strane a nepoľavili sme celý zápas. Víťazstvo aj prvá priečka v skupine sú teda na správnej strane."